Divergentní mánie

16. června 2014 v 15:00 | Poki |  Archivovatelné
accurate.
Věřím, že někteří Divergenci neznají a tak jim ji na začátek přiblížím. Divergence je knižní trilogie, jejíž děj se odehrává v dystopickém Chicagu. Lidé jsou rozděleni do pěti frakcí a každá se zaměřuje na jinou činnost. Odevzdaní řídí stát (obětavý), Mírumilovní se starají o potravu a šaty (mírumilovní), Neohrožení na vojenskou sílu (stateční), Sečtělí vyvíjejí technologii (chytří) a Upřímní rozvádějí informace (upřímní).
Každý šestnáctiletý si může vybrat svou vlastní cestu. Někteří zůstávají ve frakci, ve které vyrostli a ti další přejdou. Pokud odejdou, nesmí se dále stýkat s rodinou. Nejdřív frakce potom krev. Žádná frakce se neobejde bez výcviku, a tak Tris musí absolvovat svůj nejtěžší a nejužitečnější výcvik. Tris není obyčejná, je Divergentní a tak je pro ni každý krok v její nové frakci nebezpečným.
A co by to bylo za trilogii kdyby se tam nevyskytla i láska a kompletní převrácení celého děje?


Zdá se mi, že je mnoho povyku kolem něčeho, co sice mělo dobrou myšlenku, ale provedení už je podprůměrné. Děj byl zbytečně protahovaný a postavy příliš nereálné. Má to být přece daleká budoucnost lidstva, no ne? Samozřejmě, první díl se mi líbil, ten se povedl. Potom už to šlo z kopce. Zbytečně prodlužovaný děj a film... Hrůzné obsazení (jediní, kteří jsou podle mích představ je Tris a Uriah). Podle mě by se k tomu hodil spíš seriál, všechny ty informace z knih nemají šance do filmů nacpat.
Co na tom všichni vidí? Proč o sobě chtějí všichni tvrdit, že jsou divergentní?
Možná je to cool, nebo tak něco, ale mě se to prostě nezdá. Výhoda Divergentních je ta, že jsou odolní vůči sérům, které lidstvo vynalezlo. Spolu s divergencí je hodně lidí přesvědčeno o tom, že by se přidalo k Neohroženým. No jo, musí být zábava běhat každý den deset kilometrů, bojovat proti svým přátelům, bát se v simulacích (i přes to, že jste divergentní se tam dostanete) a seskakovat z jedoucích vlaků.
Když potkáte fanouška (nemluvím o celém fandomu!) a ten řekne: "Cože?! Ty jsi nečetl Divergenci?! Si jí přečti, je to nejlepší trilogie! Zamiluješ se do Čtyřky a Tris, uvidíš.". Tohle se stává u více fandomů a štve mě, jak se k ostatním někteří chovají tak, jako by nebyli nic dokud si nepřečtou onu knihu (celkem to ještě chápu u psychologických knih, ale u Divergence ne).
Pokud porovnáme dvě dystopické trilogie, Hunger Games a Divergenci, myslím, že se shodneme na tom, jak je Hunger Games lepší. HG je přehledný, v D se člověk občas ztrácí. Hlavní hrdinky jsou si podobné, obě si něco zažili a obě nechcou kvůli tomu nikomu věřit. Jeden zásadní rozdíl je v tom, že Katniss je časem nepříjemná a naopak Tris je stále stejná. V HG jsou překvapení a v D je celkem předpokládatelný děj... Jen tak mimochodem, ani se mi nepokoušejte tvrdit, že srovnávat HG s D je hrůza, obě trilogie jsou žánrově stejné.
DivergentV třetím dílu, Alianci, nám udělala paní Rothová z Tobiase žárlivého chlapce, který nic nevydrží... Tím pádem spousta kluků ztrácí svého idola, protože při čtení série toužili po napětí a té hlavní neohroženosti, a to se jim od Tobiase nakonec nedostane. Neříkám, že by měl být bezcitný, jenom že to, co zjistíte ve třetím dílu svědčí o tom, že by ani neměl být takový, jakým se zdá v Alianci být. Navíc se zdál celou dobu takový smířený se vším, co se mu v životě stalo.
Celé to šílenství kolem toho nechápu.
Teď má vyjít další kniha ("Čtyřka") a myslím, že ta je psána čistě pro fanoušky, což je dobře. Autorka dostane víc peněz a fanoušci budou spokojení s tím, co se dozví. Takové doplnění děje.
Každá kniha si zaslouží své fanoušky, akorát to prosím netahejte i do debaty o Harry Potterovi.. Divergenci mám ráda kvůli nápadu, ale nikdy bych netvrdila, že je to nejlepší série všech dob.

A jaký názor na Divergentní mánii máte Vy?
Vaše S.


Zdroje:
Obrázek 1: www.weheartit.com
Obrázek 3: www.weheartit.com
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Elle Elle | Web | 26. června 2014 v 13:09 | Reagovat

podľa mňa sú Divergencia a Rezistencia super knihy (Experiment som ešte nečítala, aj keď už viem, čo sa udeje), ale čo sa týka tejto mánie... je to podľa mňa prehnané už.. a čo sa týka HG a Divergencie, takk ja rozhodne dávam prednosť práve Divergencii... ako sa vraví, sto ľudí sto chutí... :)

2 S. S. | Web | 26. června 2014 v 14:04 | Reagovat

[1]: Divergence je možná o něco originálnější než Hunger Games.. Ale přesně jak jsi řekla v poslední větě. :) Díky za názor :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
CBDB.cz - Přehled knižních novinek, všechny nové knihy