Mělo to smysl?! (R)

21. července 2014 v 9:29 | Poki |  Recenze
Název: Mělo to smysl? / David Menasche: PRIORITY LIST
Autor: David Menasche
Díl: 1/1
Počet stran: 208
Nakladatelství: Fortuna Libri

Anotace:
Učitelovo poslední putování za základními životními lekcemi.
David Menasche se naplno věnoval práci středoškolského profesora angličtiny. Při výkladu navazoval se svými studenty jedinečné pouto - dodával jim optimismus při řešení osobních problémů a poskytoval cenné rady do života. Jednoho dne mu však diagnostikovali rakovinu mozku. Po šestiletém boji s nemocí skoro přišel o zrak, vzpomínky, pohyblivost a - co vnímal jako nejtragičtější - schopnost učit. Rozhodl se, že přeruší léčbu a třídu si udělá ze života. Rakovina ho obrala o minulost a celkem určitě mu vezme i budoucnost, ale nechtěl dovolit, aby mu ukradla i přítomnost. Na facebooku zveřejnil odvážný plán inspirovaný Kerouacovým románem Na cestě: vydat se na cestu napříč Amerikou v naději, že na vlastní oči uvidí, jak se daří jeho bývalým studentům. Ovlivnil nějak jejich životy? Do osmačtyřiceti hodin se mu ozvali studenti z více než padesáti míst a nabídli mu podporu a střechu nad hlavou. David cestoval třináct tisíc kilometrů a navštívil stovky studentů. Při své neohrožené pouti zjistil, že co od života chceme a potřebujeme snad všichni, je rodinné zázemí, tedy pocit bezpečí, ale i nezávislost, láska, dobrodružství. Mimoděk nás přiměl, abychom se zamysleli nad vlastním seznamem priorit.
Odvážný a inspirativní příběh o učitelském poslání a síle postavit se osudu.Recenze:

David Menasche není obyčejným učitelem, jakého potkáváte ve škole. Je inspirativní, ochotný, dobrosrdečný a hlavně - opravdu ho zajímají jeho studenti. Pokud za ním kdykoliv někdo přišel, neodmítl ho, i když neměl zrovna čas. Vyslechl si každého a dokázal pomoci. Při čtení se budete cítit plni pochopení, protože on by Vám rozuměl.

David měl skvělé učební metody, neučil jenom angličtinu, učil, jak se smířit s životem takovým, jaký doopravdy je. Připravil své žáky na jejich budoucnost, chtěl po nich, aby si šli vlastní cestou a ne cestou svých rodičů. Motivoval je, aby si šli za svými skutečnými sny a oni tak udělali.
Jedna z Davidových osvědčených metod byl seznam priorit. David rozdal slova a žáci si je seřadili tak, jak to cítí. Dokonce i sám David si udělal svůj seznam priorit a ony slova najdeme na konci knihy, pro naše vlastní potěšení, že jsme součástí jeho života.

Kniha je doplněná oblíbenými citáty Davida z knih a vzkazy od jeho žáků, což přináší velmi příjmený pocit. Vše co tam píšou je pravdivé a nijak si nezkrášlujou pravdu.

David se podělil o svůj život a rozšířil tak své působení mimo školu, kde učil. Mimo floridu. Mimo Ameriku... Rozšířil své působení do celého světa! Motivuje a radí, není však dokonalý. Je to prostě obyčejný člověk, jako my všichni a to je na tom to skvělé. I my můžeme být dobrými a ještě lepšími lidmi!

Nejde o to, že má David rakovinu. Rakovina je jen takový motor, který ho poháněl na jeho dlouhé cestě a v životě. Rakovina je motor a palivo do něj je láska k jeho žákům. Tohle je jedna z knih, kterou by si měl každý přečíst.

Na závěr bych už jenom řekla, že souhlasím s názorem Deny, hodnotit něčí život počtem hvězdiček (hah, tady to nejsou hvězdičky :D) se nedá.
Vaše Poki

+ David ze sebe nedělal někoho, kým není
+ I když o sobě David říkal, že je realista, psal s nadhledem a optimismem


Zdroje:

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Pomohla Vám recenze?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
CBDB.cz - Přehled knižních novinek, všechny nové knihy