Návrat z temnoty (R)

13. července 2014 v 22:30 | Poki |  Recenze
Název: Návrat z temnoty / Pretty girl - 13
Autor: Liz Coley
Díl: 1/1
Počet stran: 304
Nakladatelství: Fortuna Libri

Anotace:
Bylo jí třináct, když se ztratila.
Zmizela své rodině, přátelům, světu. Když se zčistajasna objevila, zjistila, že jí chybí velký kus sebe samé.

Šestnáctiletá Angie Chapmanová se po třech letech od svého záhadného zmizení vrací domů. Z toho období si nic nepamatuje, jako by jí někdo vymazal všechny vzpomínky. Musí si poskládat příběh o všech hrůzách, které prožila, aby získala nazpět svůj život.
Recenze:

Myslím, že kniha je špatně zařazená, protože do "sci-fi" nebo "fantasy" podle mě prostě nepatří. Příběh byl až příliš
realistický, vzhledem k tomu, že se autorka zabývala opravdovou psychickou poruchou, tedy rozštěpenou osobností. Snažila se nám představit onu poruchu, přiblížit ji víc lidem a ukázat její léčbu. Abych pravdu řekla, tak takhle kniha je vážně pecka.. Nebo se mi tak aspoň zdála, dokud jsem nedošla ke konci. Konec se mi zdál trochu hloupý.
Všechny postavy byly uvěřitelné a vlastně celý příběh se jevil až příliš skutečný. Hlavní hrdinka byla silná osobnost, vlastně těch silných osobností měla trochu víc. Angie ze začátku nechtěla uvěřit, že zmizela na celé tři roky někam pryč, chovala se na třináct let, časem se u ní objevil psychický vývoj a začala se chovat na šestnáct, dokonce i uvěřila, že jí šestnáct je. Angie byla celou dobu nějakým, pro ni neznámým, důvodem vázána k místu, kde byla vězněna. Zdálo se mi, že se na ní rodiče během léčby vykašlali, i když se snažili, jenomže jejich snaha byla pouze o tom, že zaplatili léčbu a vyšetřování. Celou dobu jsem čekala, že se jí najednou nahrne celá řada vzpomínek a ona se zhroutí, konec. Ale nestalo se to, naštěstí. Na druhou stranu se mi hlavní hrdinka v tomhle zdá až moc stabilní, vždyť toho na ní bylo tolik...

Ze začátku mě kniha až tolik nebavila, ale dostala jsem se do toho. Začátek by Vás měl nalákat a vyvolat zvědavost, jenomže na mě to nějak nepůsobilo. Kniha je čtivá a záživná. Žádné přehnané popisy. Autorka knihu psala i pro slabší povahy, takže i přes ono hrůzné téma, se nemusíte bát, že by jste po knize měli noční můry. Vlastně pobyt v zajetí je popisován tak okrajově. Přece jenom, alteři chtěli Angie ochránit, proto jí vše nepopisovali do podrobna.

Nevím, co ke knize říct, je to spíš oddechovka. Žádné velké zvraty nečekejte. Zanechá v člověku takovou malou prázdnotu... Ale rozhodně by si jí měl každý přečíst.
Vaše Poki


- hloupý konec

+ originalita
+ psychologie a představení poruchy
+ propracované postavy

Celkové hodnocení:

5/5

Zdroje:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pomohla Vám recenze?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
CBDB.cz - Přehled knižních novinek, všechny nové knihy