Moře klidu (R)

25. srpna 2014 v 12:16 | Poki |  Recenze
Moře klidu
Název: Moře klidu / The Sea of Tranquility
Autor: Katja Millay
Díl: 1/1
Počet stran: 368
Nakladatelství: Domino

Anotace:
Dva a půl roku. Tolik času uplynulo od té hrozné tragédie. Po ní už nic nebylo jako dřív. I z Nastyi Kashnikové zbyl jen stín holky, kterou byla před tím. Teď je rozhodnuta nechat temnou minulost za sebou a držet si všechny lidi pěkně daleko od těla. Tenhle úmysl jí ale vydrží jen do chvíle, kdy se potká s Joshem Bennettem. Je osamělý stejně jako ona. A neuvěřitelně přitažlivý.

Joshův příběh zná kdekdo: všichni lidé, které miloval, zmizeli z jeho života. Teď má sedmnáct roků a zůstal úplně sám. A když je vaše jméno synonymem pro smrt, lidi se s vámi moc nebaví. Až na Nastyu. Ta se naopak Joshe drží jako klíště a postupně se stává součástí každé stránky jeho života.

Táhne je to k sobě, jiskří to mezi nimi stále silněji. Ale zároveň se Josh začíná zamýšlet nad tím, jestli se někdy dozví všechna tajemství, která před ním Nastya skrývá. A vlastně ani sám neví, jestli se je dozvědět chce.


Recenze:

Každý z nás má nějaké tajemství. A pár takových tajemství má i hlavní hrdinka Nastya.
Po tragické příhodě v jejím životě, se odstěhovala ke své tetě do místa, kde ji nikdo nezná. Nechtěla otázky, chtěla aby se o ni už nikdo nezajímal, proto si drží všechny daleko od těla. A to se jí daří.
Nastya nebyla nesympatická, ale ani nemohla být sympatická, protože postrádala charakter. Nemyslete si, že je to chyba autorky. Není. Nastya si záměrně nasadila před světem takovou "masku" a snažila se působit bezcitně a s vysokým nezájmem o cokoliv. Sama je velkým tajemstvím pro své okolí.
Josh je prostě typický hrdina, kterému se stalo něco hrozného a potřebuje něhu, i když dělá, že ne. Stojí si za svými názory a hlavně přáteli. Jestli urazíte někoho, koho má Josh Bennett rád, čekejte pořádnou nakládačku. A nemyslím slovní. Prostě typický miláček holek.

Pokud jste si knihu pořídili (nebo si jí chcete pořídit) jen kvůli tomu, že je to román a čekáte opravdový román, asi se jej nedočkáte. Kniha na mě působila velmi pozitivně, ale úděl románu dle mého nesplňuje. Zdá se mi, že je celá kniha vlastně a hledání sami sebe hlavních hrdinů a vyrovnávání se s nepěkným osudem. Vlastně je to spíše taková oddechovka. Kniha mě ranila snad jenom jednou, nijak hluboko, a to pouze díky skvělým popisům, ve kterých autorka opravdu vyniká. Tak dokonalý popis situací jsem ještě neviděla.

Vyprávění máme z obou stran, tzn. od Joshe i Nastyi. Prožíváme tak špatné i dobré chvíli s oběma hrdiny a vnímáme více názorů naráz. Nutí nás to přemýšlet a vytvořit si názor vlastní, nepříklanět se jenom na jednu stranu, jak tomu bývá u knih vyprávěných z pohledu pouze jednoho hrdiny. Hlavní postavy žijí stereotypní život, takže opravdu nečekejte žádné velké dějové zvraty. Ač tohle říkám, tak kniha rozhodně nebyla nudná a nemohla by být kratší! Kniha je dlouhá tak akorát a děj je poutavý, lehce se čte a dokonce se i zasmějete.


Musím pochválit obálku, která je podle mě mnohem lepší než originál.
Pokud hledáte oddechovku, která je zasazená do reálného světa a přitom Vás i něco naučí, tak rozhodně doporučuji Moře klidu. Kniha Vám přinese nový pohled na lidi, postihnuté nějakou podobnou nehodou a naučí Vás, že nehody se prostě stávají i na těch nejméně pravděpodobných a nečekaných místech a dnech.
Vaše Poki


- málo citů
- charakter hl. hrdinky

+ skvělé zasazení děje do reálného světa
+ vedlejší postavy
+ myšlenky o hněvu a smrti

Celkové hodnocení:

4/5

Zdroje:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pomohla Vám recenze?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
CBDB.cz - Přehled knižních novinek, všechny nové knihy