Labyrint: Útěk (R)

6. října 2014 v 6:00 | Poki |  Recenze
http://data.bux.cz/book/003/666/0036667/large.jpgNázev: Labyrint: Útěk / The Maze Runner
Autor: James Dashner
Díl: 1/3
Počet stran: 360
Nakladatelství: YOLI

Anotace:
Všechno se změní...
Když se Thomas probudí ve výtahu, nepamatuje si nic než své křestní jméno. Nemá žádné vzpomínky na rodiče ani na domov a netuší, jak se dostal tam, kde je. Jeho paměť je prázdná.
Není však sám. Když se výtah otevře, Thomas zjistí, že má kolem sebe chlapce, kteří ho uvítají na Place, širokém prostranství uzavřeném vysokými kamennými zdmi.

Placeři, jak si jeho obyvatelé říkají, nevědí, proč nebo jak se tam ocitli. Kam jejich paměť sahá, vědí jen to, že každý den se otevřou kamenné brány do labyrintu, jenž je obklopuje. A stejně tak se každou noc pevně zavřou. Jednou za měsíc přiveze výtah nového chlapce. A nikdo nechce zůstat v labyrintu po setmění.

Thomasův příchod Placeři očekávali. Ale další den se objeví dívka - vůbec první, která na Plac dorazila. A ještě překvapivější je zpráva, kterou jim doručí. Placeři byli vždy přesvědčení, že když se jim podaří labyrint kolem Placu vyřešit, najdou cestu domů... ať je to kdekoli. Ale čím dál víc se zdá, že Labyrint řešení nemá.

Dívčin příchod nevysvětlitelně způsobí, že si Thomas začně připadat jiný. Něco mu říká, že by mohl znát některé odpovědi - kdyby našel způsob, jak se dostat k temným tajemstvím uzamčeným v jeho mysli.Nevím, kde začít, tak raději začnu od začátku. http://www.queenaira.com/wp-content/uploads/2014/09/Movie-Quotes-the-maze-runner-film-37106017-800-800.jpgThomas se probudí bez jakýchkoliv vzpomínek na svůj dosavadní život, ale i přesto ví, jak svět funguje a jak se jmenuje. Ocitne se v Labyrintu, na místě zvaném Plac a stane se tak Placerem. Thomasovi se v hlavě víří stovky otázek a hned se začne vyptávat. Hlavně na běžce. Thomasovi se zdá, jako by v Labyrintu už někdy byl. Vše se mu zdá povědomé a pak přijde ta dívka...
Hned druhý den, po Thomasově příchodu, přijde dívka. Úplně první dívka a ještě k tomu hned druhý den. Dívka drží v ruce vkaz od Tvůrců, na vkazu stojí: Všechno se změní. A věci se dají okamžitě do pohybu. Je načase se dostat ven.

Překvapilo mě, že příběh není psaný z pohledu první osoby. Vlastně není ani psán přímo z pohledu třetí osoby, ale.. Autor má opravdu zajímavý styl psaní. Je to něco mezi první a druhou osobou a vlastně jsem měla celou dobu čtení pocit, jako bych byla knihy součástí. Tento zajímavý styl ovšem vyžaduje opravdu velké soustředění, mě osobně jinak vypadávali některé odstavce a musela jsem je číst znovu.
Abychom se ještě zdrželi u toho, jak je kniha psána, tak se připravte, že budete neustále slýchat, jak je Labyrint tvořen obrovskými kamennými zdmi, které jsou hustě pokryté břečťanem. Protože tak to prostě je a popis se neustále opakuje. Někde po první třetině knihy jsem to přestala vnímat.

Charaktery, které v knize jsou, nejsou úplně všechny zrovna věrohodné, vzhledem k tomu, že tam jsou samí dospívající chlapci, ale člověka asi hodně změní pobyt v Labyrintu. Chlapci samozřejmě nejsou zrovna nejslušnější a vznikají spory ohledně jejich hrdosti, jak jinak. Navíc si vytvořili vlastní slang a tak se hned na prvních stránkách budete muset potýkat s neznámými slovy, například čón, frase, rmut a tak dále. Později jim ovšem přijdete na kloub, není to nic složitého.
Co mě zarazilo, byly dialogy mezi chlapci. Často mezi sebou totiž mluvili... až moc chytře a dospěle.

Napětí a akce opravdu není v knize málo a jakmile se oběvilo jenom pár stránek, na kterých se nic nedělo, tak jsem se nudila. Naštěstí takových stran moc není a tak Vás autor drží v neustálé zvědavosti, co se asi stane další den. Protože na Placu se prostě každý den něco stane.

Abych pravdu řekla, tak obdivuji Placery za jejich vytrvalost a naději. Drželi se naděje celé dva roky! Představa, že bych byla uvězněna za zdmi Labyrintu a nepamatovala si nic ze svého života je opravdu děsivá. Bez rodiny, bez přátel, bez vzpomínek a ještě k tomu na tak děsivém místě. Placeři jsou hrdinové.

V knize nám naštěstí neunikaly ani Thomasovi pocity a vlastně ani pocity ostatních. Panika, strach a síla ukvapených rozhodnutí. Přesně toho je kniha plná. Pan Dashner dokázal opravdu skvěle tyto pocity spracovat a všechny činy měly své následky. A konec je dokonalým důkazem posledního bodu.
Bohužel se mi konec zrovna moc nelíbil, zdál se mi nelogický a mohl být proveden trochu jinak.
Pokud by jste se náhodou báli, že kniha má pouze filmový obal, tak se bojíte zbytečně. Filmový je pouze přebal a pod ním se ukrývá normální obálka. Obě dvě jsou naprosto úžasné.

Abych to shrnula, kniha je jedna z mých nynějších nejoblíbenějších knih, ač jsem od anotace čekala něco trochu jiného. Je plná akce, napětí a strhujících okamžiků. Přečetla jsem ji během dvou dní (což je ode mě bravurný výkon :D) a nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Začátek je trochu pomalejší, ale to je jenom tak čtyřicet prvních stran.
Labyrint: Útěk je naprostý unikát v řadě knih Young Adult a určitě doporučuji.
Vaše Poki

- dialogy
- neustálé opakování popisů

+ slang
+ hiararchie
+ lidská zvrácenost
+ akce, napětí
+ skvělý rozbor paniky a strachu
+ obálka, přebal

Celkové hodnocení:

5/5

Zdroje:
Obálka + anotace:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pomohla Vám recenze?

Ano
Ne

Komentáře

1 Sima Sima | E-mail | Web | 17. října 2014 v 11:11 | Reagovat

Super recenzia....knihu si planujem prečitať :)

2 Poki :3 Poki :3 | 19. října 2014 v 12:54 | Reagovat

[1]: Díky. :3 Jestli se plánuješ koukat i na film, tak si nejdřív přečti knihu, jinak tě film odradí :D

3 Sima Sima | E-mail | Web | 19. října 2014 v 16:06 | Reagovat

Ano knihu si chcem najprv prečitať až potom film :)

4 ada ada | Web | 1. listopadu 2014 v 20:40 | Reagovat

Díky tvé recenzi, Poki, jsem si knihu přečetla (a navíc v angličtině!!! což je u mě úspěch :D) a musím říct, že je vážně úžasná ♥ a teď se chystám na druhý díl :D. Moc díky za recenzi :D:D:D

5 Poki :3 Poki :3 | 2. listopadu 2014 v 11:20 | Reagovat

[4]: Angličtina v téhle knize musela být těžká, jestli jsi to vážně zvládla, tak to ti závidím! :D
Tohle dokáže motivovat, jsem ráda, že jsem ti při výběru pomohla. :)

6 ada ada | Web | 2. listopadu 2014 v 13:26 | Reagovat

[5]: Zas tak těžká ta angličtina nebyla, spisovatel to napsal velmi čtivě a i když pár slovům nerozumíš, celé ti to z toho vyplyne. Ale chtěla bych tě poprosit jestli bys mi neřekla významy jednotlivých slov z placerského slangu, protože znám jenom anglická a chtěla bych je používat i v češtině ;) V aj je tam shank, shuck, klunk, atd. a to se v češtině moc používat nedá ;). Byla bych ti moc, moc, moc vděčná :)

7 Poki :3 Poki :3 | 2. listopadu 2014 v 17:08 | Reagovat

[6]: Hah, všechny si je nepamatuju :D Ale tak aspoň ty, co si pamatuju:
Čón - něco jako "kámo", popř. "týpek" (?)
Placer - obyvatel placu
Frase - univerzální nadávka
Plopák - em, exkrement :D
Meďoš (nebo tak nějak) - doktor, lékař

Potom tam měli zvláštně nazvaná místa, ty si nepamatuju už vůbec. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
CBDB.cz - Přehled knižních novinek, všechny nové knihy