Svobodnej národ (R)

18. března 2015 v 10:20 | Poki |  Recenze
http://www.discworld.cz/images/book_cover/midle/SvobodnejNarod.jpgNázev: Svobodnej národ / The Wee Free Men
Autor: Terry Pratchett
Díl: 1/5
Počet stran: 322
Nakladatelství: Talpress

Anotace:
Na křídových pláních nazývaných Vysočina jsou čarodějky zakázané - ode dne, kdy v lesích zmizel baronův syn. Kromě toho, každá čarodějka ví, že křída je pro čarovaní nevhodná. Devítiletá Tonička Bolavá si myslí, že její babička - moudrá pastýřka - byla čarodějkou, ale babička je mrtvá a když se teď začnou dít podivné věci, musí si Tonička poradit sama. Nejdříve se v říčce objeví podivná obluda, pak na souši bezhlavý jezdec a nakonec tvorové ze všech nejpodivnější - malí modří lidičkové v kiltech, Svobodnej národ, kteří si hledají novou Keidu, tedy královnu. Jsou to Nac mac Fíglové, pidimužíci, neboli jak si často sami říkají "špirkové", kteří jsou nejšťastnější, když mohou krást, pít a bojovat. Pak se ztratí Toniččin mladší bratříček Čestmír, a má-li ho Tonička zachránit před královnou víl, musí spojit své síly s Nac mac Fígly...Tonička Bolavá pochází z rodu Bolavých, jejichž kořeny sahají až do nejhlubších vrstev Vysočiny. Toničce je teprve devět let, ale z rodiny dokáže nejlépe stloukat máslo. Vede si dokonce sešit, do kterého si podrobně dělá zápisy ohledně stloukání másla. Tonička odjakživa vzhlíží ke své babičce, babička Bolavá byla a snad i stále je opravdu velkou dámou. Pastevci z dalekých krajů jezdili za babičkou Bolavou pro rady, ohledně svých ovcí. Nikdo si o ní nikdy nedovolil říct byť jedno jediné křivé slůvko. A Tonička věří, že bývala čarodějkou.
Toničku čeká obrovské dobrodružství za záchranou svého malého bratra ve světě snů. Nebezpeční snovači a stíny, které se jí snaží vlákat do svých pastí, obludy z knih, které se objevují v dětských snech, s tím vším se Tonička musí na své cestě vypořádat. Není na to však sama, má tu malý národ. Svobodnej národ.

Svobodnej národ, kniha od uznávaného Terryho Pratchetta, vláká čtenáře do světa snů, kde je opravdu vše možné. Obdivuji Pratchetta za to, kolik napsal knih a hlavně za jeho styl psaní. Je to něco,
http://fc07.deviantart.net/fs71/i/2013/131/5/8/tiffany_aching_by_alda_rana-d64wi2t.jpg
co jen tak nenajdete. Neustále se něco děje, každou chvíli se něčemu musíte smát, ač jsou to někdy příhody naprosto absurdní.

Postavy jsou originální, každá má svůj osobitý charakter. Jediné, co bych mohla vyčíst, je charakter záporačky, protože oproti ostatním v knize je dost klišé. To je tak vše. Abych pravdu řekla, tak je tohle zatím má nejoblíbenější část Zeměplochy, protože prostě Malý národ! Počkat, vy jste o nich ještě moc neslyšeli, že? Tak si o nich něco málo můžeme povědět.
Malý národ, je národ naprosto neohrožený, nezávislý a ničeho se nebojí. Tedy, kromě právníků. Malý národ je tvořen převážně muži, kteří kradou, pijí a bijí se. V tom jsou nejlepší a všude známí. Nikdy nezdělují svá jména, protože by si je podle nich mohl najít nějaký právník. Celý jejich národ věří tomu, že slova mají velikou moc a tak jsou velmi opatrní, aby na ně někdo neuvalil nějakou kletbu.

Jakmile se tedy Toničce ztratí bratr, potká Nac mac Fígly a uzavře s nimi dohodu, nechá rodičům vzkaz, vezme svou pánev a vyrazí na nebezpečnou výpravu, začíná opravdová dávka dobrodružství. Svobodnej národ je úžasná kniha od úžasného autora. Dle mého se od ostatních dílů Zeměplochy dosti liší, čte se mnohem snadněji a rozhodně by se mohla líbit i mladším čtenářům. Nelze k tomu nic víc říct, já jsem z ní naprosto nadšená a doufám, že aspoň někoho tenhle článek nalákal ke čtení.
Vaše Poki


- záporačka

+ humor
+ styl psaní
+ Nac mac Fíglové
+ knižní příšery, snovači, svět tvořený sny

Celkové hodnocení:

5/5

Zdroje:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pomohla Vám recenze?

Ano
Ne

Komentáře

1 ada ada | 20. března 2015 v 21:09 | Reagovat

Další kniha na můj stále se rozrůstající seznam... :D:D:D Možná bych (Čti: Chtěla bych, ale jsem moc líná) si ho mohla někdy sepsat :D:D:D Jinak, skvělá recenze...a ten obrázek, co jsi přidala do článku by si taky zasloužil jedno malý plusko...je hodně povedenej... :D:D:D ;););)

2 Poki :3 Poki :3 | Web | 24. března 2015 v 9:36 | Reagovat

[1]: Hele, Svobodnej národ budeš mít přečtenej během dvou-tří dní (max. do týdne, samozřejmě když budeš mít čas), protože se čte fakt lehce a čtenáře to baví. A můžeš to číst i jaku "druhou oddechovou knihu", protože je to taková oddechovka, děj není vůbec náročný. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
CBDB.cz - Přehled knižních novinek, všechny nové knihy