Dánská dívka (R)

9. května 2016 v 16:45 | Poki |  Recenze
Název: Dánská dívka / The Danish Girl
Autor: David Ebershoff
Díl: 1/1
Počet stran: 376
Nakladatelství: Domino

Anotace: Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění.

"Uděláš pro mě něco?" zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví.

Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?Einar a Greta Wegenerovi žijí jako manželé už pár let. Nouzi o finance zrovna nemají - Einar je slavný malíř a Greta dělá portréty na zakázku. Jejich život začne nabírat na otáčkách, když Einar zjistí, že v jeho nitru žije ještě někdo...
Někdo, kdo se snaží uprchnout a žít vlastní život. Někdo jiného pohlaví a charakteru.

Tenhle příběh byl fakt síla. Otázka LGBT+ se mě stále dotýká a je mi líto všech "členů", ktěří žili dříve, jak ve 21. století.
Einar obíhá doktory a všichni mu dávají jiné diagnózi (homosexualita, schyzofrenie...), všech
na řešení pro něj končí v psychiatrické léčebně.
Nedokážu si představit bytí v jeho době. Kolik toho musel vytrpět reálný Einar? A Greta, protože i ona si musela projít peklem. Stejně v tom Einara nenechala a podpořila ho, ne ve všem, ale kdo by jí to mohl mít za zlé a soudit jí?
Příběh je navíc převážně o Gretě, o tom, jak ona viděla věci, jak měla deprese a dokázala Einara pochopit až zpětně, o nepodařeném manželství. Einarova úzkost a myšlenky jsou až druhotným prvkem.

Doufám, že jsem se nevyjádřila špatně, protože to není jenom o nich. Když se na to tak zpětně koukám, všechny vedlejší postavy měly svoji důležitou roli v Einarově a Gretině životě. Dokonale vykreslené charaktery - Einarův věrný nejlepší kamarád, Gretin bratr, který nepostál ani chvíli nohami na zemi a další.

Bohužel, ač tu opěvuji postavy a příběh, tak tím zřejmě myslím spisovatelský um a reálný základ. Kniha je zbytečně prodlužovaná (přesně tak, román, jak má být) a přecpaná složitostmi. Člověk má už v půlce pocit, že by měl přijít konečně ten konec, ale on nepřijde. Dle toho se také bude odvíjet mé hodnocení.

Pokud hledáte procítěný příběh podle skutečných událostí a zajímavých faktů ze světa zdravotnictví, je tenhle přesně pro vás. Doporučuji mrknout i na film, naprosto jedinečné dílo a skvělé obsazení.
Vaše Poki
- zdlouhavost
- zbytečně moc informací
- skoky v čase bez upozornění

+ charaktery postav
+ styl psaní
+ vykreslení zoufalství

Celkové hodnocení:

3/5

Zdroje:
Obálka: http://www.dominoknihy.cz/edice-mimo-edice/danska-divka
Obrázek: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Danish_Girl_%28film%29
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pomohla Vám recenze?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
CBDB.cz - Přehled knižních novinek, všechny nové knihy