Harry Potter a prokleté dítě (R)

24. října 2016 v 15:00 | Poki |  Recenze
Výsledek obrázku pro harry potter a prokleté dítěNázev: Harry Potter a prokleté dítě / Harry Potter and the Cursed Child
Autor: J. K. Rowling, John Tiffany, Jack Thorne
Díl: 8/8
Počet stran: 424
Nakladatelství: Albatros

Anotace: Speciální vydání pracovního scénáře.
Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší.
Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst.
Divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě na námět J.K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea napsal Jack Thorne. Je osmým příběhem ze série o Harrym Potterovi a zároveň prvním, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování.Upřímně jsem byla velmi zklamaná, když jsem se dozvěděla, že vyjde další kniha. Žádné nadšení pro věc mě nepostihlo a já tak neměla vůbec žádné očekávání. Ještě se všemi těmi negativními recenzemi, no prostě se mi do toho nechtělo. Říkala jsem si, že si počkám a od někoho si knihu půjčím. No, to se samozřejmě nestalo a mě potterovská nálada přepadla dřív, než jsem si knihu mohla od někoho půjčit.

Hned na začátek vám můžu říct, že to opravdu není ten Harry Potter, kterého známe. Jedná se totiž o divadelní hru, na které se nepodílela pouze Rowlingová. Četli jste už někdy scénář divadelní hry? Je to lehčí čtení, ale náročnější na představivost. Styl psaní se tedy nedá hodnotit, ale řekla bych, že bez přestávek se dá Harry přečíst tak za tři hodiny. Pokud tedy máte tři hodiny volného času a pětistovku v kapse, neváhejte se do Harryho pustit.

Proč? To vám ráda povím. Jak jsem psala ve svém předešlém článku, 5 důvodů proč si přečíst Harryho Pottera, připomenete si celý Harryho příběh. Neustále se tu opakuje a rozebírá. Harry Potter sem, Harry Potter tam. Jeho syn, Albus, je z něj celý na větvi a neví, co si má počít. Cití se odstrčený od rodiny, nepřipadá si jako vhodný syn známého hrdiny. Ginny je zoufalá z nich obou, protože si k sobě nedokážou najít cestu. Vlastně celý příběh je hlavně o hledání si cesty k lidem, rodině a přátelům. Přátelství je to nejsilnější pouto, jaké máme a rodina by se za vás měla postavit. Poznáme například takového Draca z úplně jiné stránky, právě díky síle rodiny.
Albus se rozhoduje, pod tíhou Harryho slávy, napravit jednu z chyb svého otce. Chybu, která změní minulost, přítomnost i budoucnost. Na své cestě však není sám. Dokazuje, že ke štěstí vám stačí jeden věrný přítel. V jeho případě - Scorpius Malfoy, syn Draca. Cesta k nápravě oné chyby je ovšem složitá a zahrnuje i takové činy jako vloupání na ministerstvo kouzel. Navíc má ministerstvo silné podezření, že se někde pohybuje potomek Pána zla.

Jinak se setkáme i s oblíbenými starými postavami, s výše zmíněným Dracem Malfoyem, Snapem, Hermionou, Ronem, Ginny, McGonagallovou, samotným Voldemortem a spoustou dalších postav. Pokud vám někdo tvrdí, že postavám překopali charaktery, tak mně se to vůbec nezdálo. Nevím, jestli čekali, že po válce zůstanou všichni stejní, ale je snad jasné, že je to určitým způsobem změní. A jsou tu i další faktory, například rodina. Vynechávám ovšem Snapea, který byl obměkčený a myslím, že padla zmínka o tom, že se usmál. To si vážně nedokážu představit.

Máme tedy nějaké morální ponaučení a teď si do toho vložíme ještě mladé hochy, kteří se ženou do dobrodružství a je z toho hotový Harry Potter a Vězeň z Azkabanu. To je přesně to, k jakému dílu bych tento přirovnala. A komu se třetí díl nelíbil? Je to takový malý návrat k "ne tak moc" brutálnímu Potterovi. Víceméně pohádkovému.
Pocity, s těma to bude komplikovanější. Bylo mi ze spousty věcí do pláče a řekla bych, že bych v divadle opravdu brečela. Samozřejmě, že tohle je knižně asi nejslabší díl celé série, ale v divadle bych se neudržela. Jednu věc jsem si prostě nedokázala představit, jak sakra budou v divadle metat kouzla? Opravdu ráda bych se dostala do Londýna, ale asi je to pouze mé nesplnitelné přání. Kromě onoho metání kouzel jsem s žádnou věcí neměla sebemenší problém, co se představivosti týče. Jinak jsem se u knihy i zasmála a nic se mi nezdálo nijak nepřirozené.

Děj jsem nedokázala předpokládat dopředu. Několikrát jsem si myslela, že už jsem přišla na to, co se bude dít dál, ale vždycky jsem se mýlila. Prostě mi to jednoduše nešlo. Samozřejmě měl děj pár nedostatků, které bych v knize musela zkritizovat, protože by se mi například takové popisy zdály nedostatečné, ale v divadle je to něco jiného. Zdržovalo by to, bylo by to několik desítek sekund, kdy by člověk nechápal, co to na tom jevišti dělají a k čemu to je.

Zahoďte předsudky a vrhněte se opět do magického světa, který není tak daleko od toho našeho mudlovského. Zopákněte si základy kouzelnictví ještě před tím, než vyjde film Fantastická zvířata a kde je najít. Musím knihu jedině doporučit, protože já jsem si ji rozhodně užila a ráda si ji přečtu v budoucnu znovu.
Vaše Poki
- zápletka jak z fanfikce (nemůžu blíže popsat, kvůli spoilerům)
- uspěchaný konec

+ nové postavy
+ člověk se neztrácí v textu
+ návrat k pohádkovějšímu ději

Celkové hodnocení:

4/5

Zdroje:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pomohla Vám recenze?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
CBDB.cz - Přehled knižních novinek, všechny nové knihy