Ten, kdo stojí v koutě (R)

31. října 2016 v 14:30 | Poki |  Recenze
Název: Ten, kdo stojí v koutě / The Perks of Being a Wallflower
Autor: Stephen Chbosky
Díl: 1/1
Počet stran: 216
Nakladatelství: Slovart

Anotace: Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskeho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše - máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze.Sestra mu řekla, že tohle je kluk, kterej se s nikým nevyspí na párty jenom proto, že může. A tak se Charlie rozhodl, že mu bude psát dopisy a říkat mu přítel. Neví, jestli mu dopisy opravdu chodí nebo jestli je dotyčný čte. Vlastně ani neví, jestli mu všechny ty dopisy přišly. Neví nic, ale i tak ho něco nutí dopisy psát.
Co v dopisech je? Všechno. Všechno s čím se chce Charlie podělit, hlavně tedy jeho zážitky a pocity z nich. Zásadní zážitky v jeho životě a my vlastně nemáme nic jiného než jeho dopisy. Krátké texty, osobitý styl, humor. To všechno vyjadřuje tuto knihu. I přes to se mi ovšem zdála velmi smutná. Vlastně je to jedna z nejsmutnějších knih, které jsem kdy četla. Nemyslím si, že to byl záměr, ale je to tak. Ani všechna ta vtipná přirovnání a veselé chvíle mi čtení neulehčily.

Budu upřímná, prvně jsem se knihu pokusila číst v angličtině a dvakrát jsem ji odložila. Myslím, že kdybych se ke čtení dokopola v patnácti, tak bych z toho byla opravdu velmi nadšená. Ale už jsem trochu větší a baví mě jiné věci. Prostě mě to zklamalo a nechápala jsem, co je na tom tak úžasného. Co na tom všichni vidí?
Vždyť ten Charlie pořád akorát brečí. A víte co? Pořád si to myslím. Není to tak úžasné, jak všichni říkají a Charlie pořád brečí. ALE! Není to ani špatná kniha. Jenom je prostě příšerně pochmurná a smutná. Charlie je kouzelný a jeho přátelé ještě kouzelnější. Nic tam nechybí. Charlie je náctiletý kluk a objevuje všechny krásy náctiletého života. Nechybí drogy, láska, přátelství, jiné sexuální orientace, problémy v rodině a tak dále.

Ovšem jedno se tomu musí nechat. Úvod opravdu zaujme. Lepší úvod jsem snad ještě neviděla. Stejně tak se mi velmi líbil i epilog, který byl napsán také formou dopisu. Charlie odhaluje jedno velké tajemství vesmíru. "I když není v naší moci změnit to, odkud pocházíme, pořád si můžeme vybrat, kam směřujeme." Takových myšlenek je tam kupa. Určitě to stojí za to minimálně kvůli tomu.
Ty dopisy nejsou vůbec matoucí, hezky se v nich vyznáte a můžete se k nim případně vracet. Ze začátku je to vlastně lehké čtení, ale postupně se to ztěžuje. Přichází Charlieho problémy a Charlieho styl psaní se mění. Částmi jsem zatajovala dech, částmi jsem jen tak prosvištěla a částmi jsem se nemohla odtrhnout. Nikdy nepřišla chvíle, kdy bych si řekla, že mám čtení dost.

Ve finále musím říct, že to není špatná kniha a spoustě lidem se může líbit. Pro mě to ovšem není ta pravá. Zabavila mě, to určitě, ale není to zrovna moje láska. Kniha je to krátká, takže člověku nezabere víc jak pár hodin čtení. A je to rozhodně lepší než film, takže se nepouštějte hned do filmu, podle něj opravdu nepoznáte, jestli by vás kniha bavila.
Vaše Poki
- pochmurné čtení (i při veselých chvílích)
- nereálně z reality
- obálka!

+ dopisy
+ citáty
+ charaktery postav

Celkové hodnocení:

3/5

Zdroje:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Pomohla Vám recenze?

Ano
Ne

Komentáře

1 Monis Monis | Web | 31. října 2016 v 20:06 | Reagovat

Já nejprve viděla film a ten se mi líbil hodně. Pak jsem si přečetla knihu (v angličtině) a byla jsem docela zklamaná, protože věrna přesvědčení, že kniha je většinou lepší než film, se mi zdála trochu o ničem.
Ale taky věřím, že třeba v patnácti bych z ní byla nadšená a že si svého čtenáře určitě najde :-)

2 Poki :3 Poki :3 | 31. října 2016 v 21:23 | Reagovat

[1]: Jojo. Mně se taky líbil víc film. Ale mladší si na knize určitě smlsnou. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
CBDB.cz - Přehled knižních novinek, všechny nové knihy