Pražská buzna (R)

12. prosince 2016 v 14:30 | Poki |  Recenze
Název: Pražská Buzna
Autor: Jiří Markvart
Díl: 1/1
Počet stran: 296
Nakladatelství: -

Anotace: Od coming outu až po krizi středního věku zažije průměrný gay spoustu věcí, o kterých si myslí, jak jsou jedinečné, ale ve skutečnosti si jimi projde prakticky každý - od krále gay barů až po nepřiznaného kluka z vesnice. Jinak to neměl ani Milan, který si celých patnáct let nahodile vedl deník, abyste mu mohli alespoň naoko závidět. A to bez ohledu na to, jestli jste gay, lesba nebo třeba i heterosexuál. V takovém případě je pro vás v knize přichystán i přehled toho, co byste jako začínající buzna měli vědět, pro případ, že by vás konvenční heterosexuální život začal nudit.

Pražská buzna je debutem Jiřího Markvarta, který si jako každý správný gay buduje kariéru v reklamě. V roce 2015 psal stejnojmenný blog, který se během několika měsíců vyhoupl na místo jednoho z nejúspěšnějších českých queer blogů vůbec. Čtenáře si získal zobrazováním notoricky známých životních situací s velkorysým nadhledem i svým nevybíravým smyslem pro humor. Bez ohledu na vaši orientaci vás bude čtení Pražské buzny bavit. Možná i trochu urážet, ale rozhodně víc bavit.Milana přestal bavit sex s jeho přítelkyní a tak si začne pátrat po tom, čím by to mohlo být. Po dlouhém hledání na internetu zjišťuje, že je vlastně gay, homosexuál, kuřbuřt nebo-li buzna. Začne se tak stýkat s kluky a chlapy různých věkových i typových kategorií. Zažíváme s ním jeho první vztah, coming out, známost na jednu noc a spoustu dalšího. Celou cestou ho provází jeho nejlepší kamarád Karel, který prožívá naopak všechny klasické heterosexuální etapy vztahu.

Milana buď milujete nebo jím naprosto opovrhujete. Možná zažijete obojí, protože se během knihy hodně mění. Začínáme v roce 2006 a končíme v roce 2020. Opravdu musím ocenit to, že tam byl vidět psychický vývoj postav, jak Milana, tak Karla, kterého sledujeme jenom tak bočně. Příběh je naprosto realistický a dokážu si představit, že takových jako je Milan, běhají po Praze desítky. I když pro mě je to styl života naprosto nepřípustný, tak jsem se do knihy doslova zažrala. I když některé slovní obraty mohl autor klidně vynechat.

Kniha je psaná formou deníku s poradenskými vsuvkami na začátku každého roku. Například "Jak poznáte, že jste gay?". Vsuvky jsou zpravidla vtipné, stejně jako celá kniha, a sedí na celou následující kapitolu (rok). Nečekejte, že Vám tato kniha odkryje nějakou skrytou stránku Vašeho gay kamaráda. U knihy se nasmějete jak nikdy, pokud tedy nejste homofob, který si po přečtení názvu knihy raději posvětí celý dům.

Nenechte se odradit obálkou. Milanovy příběhy jsou plné recesí, nečekaných zvratů, zvrácenosti a omylů. Prostě dokonalá komedie. Nakonec se všechny tak moc prolínají, všechny osoby, že Vás to opravdu hodně zmate. Kromě toho se ovšem historky hodně opakují, ke konci knihy si uvědomíte, že až na ty vsuvky je to vlastně stále o tom samém. Tedy aspoň u Milana, Karel se mi ke konci zdál zajímavější, ale hlavní roli by si rozhodně nezasloužil.

Dospívání je těžké, říkám to snad u každé Young Adult recenze, ale co když jste mladý dospělý a nevíte, co se svým životem? Pracujete, máte známosti, ale ne vztahy, vlastně vztahy ani nehledáte a sledujete Vašeho nejlepšího kamaráda, jak si zakládá rodinu. S kým asi Milan skončí? Nebo neskončí? Zůstane sám? Možná, že i já zůstanu sama, protože jsme všichni buď jako Milan nebo jako Karel. Toť otázka, hlubší smysl, nic víc v tom nevidím.

Každopádně to beru jako příjemné zpestření času pro každé vysokoškoláka, který se chce pobavit a chce doporučit nějaký klub nebo kavárnu v Praze, kde se dá najít nějaká známost (a že jich je v knize na výběr hodně). Ukázku si mimochodem můžete přečíst i na netu, tady.
Vaše Poki
- obálka
- zapletenost příběhů, ke konci matoucí

+ charaktery
+ vtipné vsuvky
+ nevybíravý smysl pro humor

Celkové hodnocení:

4/5

Zdroje:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Pomohla Vám recenze?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
CBDB.cz - Přehled knižních novinek, všechny nové knihy