Malý princ v nás (R)

16. ledna 2017 v 14:30 | Poki |  Recenze
Název: Malý princ v nás / Kleine Princz in uns
Autor: Mathias Jung
Díl: 1/1
Počet stran: 120
Nakladatelství: Portál

Anotace: Na objevné cestě se Saint-Exupérym.

Saint-Exupéryho kniha Malý princ byla v průběhu doby přeložena bezmála do osmdesáti jazyků a miliony čtenářů již provázely malého prince na jeho cestě po planetách …
Německý psycholog Mathias Jung se v kratičkých kapitolách své knihy zamýšlí nad dramatickou dobou vzniku slavné knihy Antoina de Saint-Exupéry a uvažuje o strachu či úzkosti, bez nichž není lidského růstu. Věnuje se jednotlivým tématům Malého prince a nabízí je čtenářům jako možnost k setkání s tématy jeho vlastního vnitřního světa. Svá zamyšlení doprovází citacemi z ostatních Saint-Exupéryho knih či jiných literárních děl.Co vlastně znamenal hroznýš, který snědl slona? Je smrt špatná? Jak moc důležitý je čas? A další otázky, na které marně hledáme odpověď a přitom je obsahuje jedna dětská kniha. Malý princ. Všechno existenční vědění na jednom místě. Nenechte se odradit maturitní četbou a vrhněte se do hledání sebe sama. Nádherná příležitost vrátit se do dětství, ke svému Malému princi, právě v této knize.

Výsledek obrázku pro little prince fox
Když jsem knihu začala číst, říkala jsem si, že je to čistě pro zábavu, že na ni nebudu psát recenzi. Vypadala jako docela malá tenoučká knížečka, vlastně jsem od ní ani nic nečekala. Tak moc jsem se mýlila. Autor, Mathias Jung, je očividně znalý člověk, přečetl toho za svůj život zřejmě mnoho a na mnoho také odkazuje. Není to pouze rozbor Malého prince, ale trefná přirovnání, vysvětlivky a odkazy na jiná díla našeho milého Exupéryho. Citace z děl a článků, které jsou velmi podobné jednotlivým myšlenkám z Malého prince.

Nechybí samozřejmě ani citace přímo z Malého prince, celá kniha je tím krásně oživena. Dokonce sám Jung vkládá do textů i vlastní zkušenosti, sám totiž pracuje s dospělými - je terapeut. Během čtení jsem se cítila, jako kdybych znovu četla Malého prince, akorát s připsanými vysvětlivkami. Věřte mi nebo ne, Malého prince jsem četla několikrát a dokonce jsem si dovolila tvrdit, že mu opravdu rozumím, opět jsem se zmýlila. Spousta mi toho unikla, dokonce jsem se dočetla i o jednom příběhu, který v mém vydání není.

Autorův styl není navíc nijak povýšený, takže to nevypadá, jak kdyby mluvil jenom o tom, že on všemu rozumí nejlépe. Dokonce i přiznává, že některé věci jsou pro něj záhadou. Jak v sobě objevit ono dítě, o kterém Exupéry mluví? Každý si k tomu musí dojít sám, sám si zvolit cestu. Věc, s kterou vám nikdy nikdo neporadí, bohužel.

Nechci nikomu vnucovat knihy, ale podle mě by si tuto malou knížečku měl přečíst každý maturant a fanoušek Malého prince. Podívat se na úžasné dílo cizíma očima, navíc s podloženými texty přímo pod nos. Dovolila bych si dokonce říci, že maturanti vůbec nepotřebují číst Malého prince a k odmaturování jim stačí tato knížečka, sice přijdou o tu krásu a kouzlo, ale možná to někomu pomůže.
Vaše Poki
- žádný zápor jsem nenašla

+ dá se číst i bez znalosti Malého prince
+ citace, texty, vysvětlivky
+ reálné zážitky autora

Hodnocení:

5/5

Zdroje:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pomohla Vám recenze?

Ano
Ne

Komentáře

1 ┼Nemessis mor Morticie ┼ ┼Nemessis mor Morticie ┼ | Web | 18. ledna 2017 v 2:02 | Reagovat

Malého prince jsem četla

2 Poki :3 Poki :3 | 18. ledna 2017 v 16:53 | Reagovat

[1]: :)

3 ┼Nemessis mor Morticie ┼ ┼Nemessis mor Morticie ┼ | Web | 22. ledna 2017 v 19:24 | Reagovat

[2]: A miluji

4 Poki Poki | 24. ledna 2017 v 8:49 | Reagovat

[3]: Já taky. :D Nechápu, jak si někdo může nezamilovat malého prince :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
CBDB.cz - Přehled knižních novinek, všechny nové knihy